ԱԺ նիստերին հաջորդող ճեպազրույցների մեկնարկին ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանի առաջարկով ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են այսօր գիշեր Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում բռնկված հրդեհի հետեւանքով զոհված զինծառայողների հիշատակը:
Հայկ Մամիջանյանը հայտնել է, որ այսօր Եվրոպական խորհրդարանում քվեարկվելու է երեկ քննարկված բանաձեւը՝ կապված Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Լաչինի միջանցքի հետ: Ըստ պատգամավորի՝ ԵԽ-ում շրջանառվող բանաձեւի տեքստը մի շարք կարեւոր արձանագրումներ է պարունակում: Մասնավորապես, Եվրոպական խորհրդարանը կասկածի տակ է դնում ադրբեջանցի ակտիվիստների՝ իրապես ակտիվիստ լինելու հանգամանքը, մասնավորապես, բանաձեւում օգտագործվում է «ինքնակոչ ակտիվիստներ» ձեւակերպումը: Կարեւորվում է, որ շրջափակումն Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածությունների խախտում է:
Նա անդրադարձել է նաեւ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ օրերս հնչեցրած մտքին, թե Հայաստանի Հանրապետությունը հրաժարվել է շփման գծի երկայնքով ՀԱՊԿ ստորաբաժանումների տեղակայումից:
Հայկ Մամիջանյանը նշել է, որ, փաստացի, երկու կարեւորագույն ուժային կենտրոններից՝ հավաքական Եվրոպայից եւ Ռուսաստանի Դաշնությունից, եկել են հետեւյալ մեսիջները. հավաքական Եվրոպան եւս մեկ անգամ ընդգծել է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների կարեւորությունը, որը ենթադրում է ինքնորոշման իրավունքի իրացում, իսկ Հայաստանի ստրատեգիական դաշնակից Ռուսաստանը եւս մեկ անգամ բացահայտել է այն փաստը, որ Հայաստանը, փաստացի, հրաժարվել է ՀԱՊԿ աջակցությունից, որը ներառում էր ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի տեղակայում շփման գծի երկայնքով, նաեւ՝ սպառազինության աջակցություն:
Լրագրողի այն հարցին, թե արդյո՞ք քաղաքական պատասխանատվություն պետք է հետեւի գիշերը զորամասում տեղի ունեցած հրդեհին, Հայկ Մամիջանյանն ասել է. «Դժվար է այս պահին քաղաքական մեկնաբանություններ տալ գիշերը տեղի ունեցածին: Առաջին միտքը, որ գալիս է, այն է՝ գոնե թողնենք տղերքի մարմինները սառչեն, նոր քաղաքականությամբ կեղտոտենք այս դեպքը»:

At the start of the briefings following the NA sittings, by the proposal of the Head of the NA With Honor Faction Hayk Mamijanyan the attendees honoured with one minute’s the memory of the servicemen fallen because of the fire broken out in the shelter of the engineer sapper company of the N military unit of the RA Ministry of Defense deployed on the territory of Azat village of Gegharkunik Marz.
Hayk Mamijanyan informed that today in the European Parliament the resolution on the resolution of the blockaded Lachin Corridor by Azerbaijan, discussed yesterday will be voted. According to the MP, the text of the resolution being circulated in CoE contains a number of important records. The European Parliament, particularly, puts in doubt the circumstance of the Azerbaijani activists being real activists., the formulation ‘self-proclaimed activists’ is used in particular, in the resolution. It is emphasized that the blockade is a violation of agreements of November 9 by Azerbaijan.
He also referred to the idea sounded recently by the RF Foreign Minister Sergey Lavrov that the Republic of Armenia refused the deployment of the CSTO sub-divisions along the contact line.
Hayk Mamijanyan noted that, in fact, the following messages came from the two most important force centres – the collective Europe and the Russian Federation: the collective Europe once again underlined the importance of the principles of the Helsinki Final Act, which implies the realization of the right to self-determination, and the strategic ally of Armenia Russia, once again disclosed the fact that Armenia, in fact, rejected the CSTO support, which included deployment of the CSTO peacekeeping forces along the contact line, also armament support.
In response to the journalist’s question if the political responsibility should follow the fire happened in the military unit at night, Hayk Mamijanyan said: “At this moment, it is difficult to comment to what happened at night. The first idea that comes it at least, let us leave the boys’ bodies freeze, then make dirty this accident with politics.”